Forto obmanjuje građane: Sarajevo je leglo korupcije, Trojka na putu ka EU forsira bezakonje

Forto obmanjuje građane: Sarajevo je leglo korupcije, Trojka na putu ka EU forsira bezakonje

Da političari pretjeruju u svojim izjavama nije ništa novo. Ipak, predsjednik Naše stranke i bivši premijer KS, Edin Forto se baš zanio u spinovanju i obmanjivanju javnosti s izjavom da je “Kanton Sarajevo po svim evropskim standardima već u Evropskoj uniji”.

Nije sjajna situacija bila ni prije Trojke, ali nejednakost pred zakonom i korupcija su pod vlašću Trojke postale pravilo i način rada kantonalnih institucija.

Ministarstvo pravde i uprave KS ništa ne čini već godinama kako bi osiguralo primjenu mjere za osiguranje prisustva osumnjičenog odnosno optuženog u krivičnom postupku, kućni pritvor sa elektronskim nadzorom. Još prije četiri godine su donesene i objavljene izmjene Zakona o krivičnom postupku FBiH kojim je propisana ova mjera, te prije tri godine je Pravilnikom propisano da su kantonalna ministarstva pravde dužna da u roku od 15 dana pokrenu postupak nabavke i korištenja tehničke opreme potrebne za provođenje ove mjere. Naravno, do sada nije učinjeno ništa po tom pitanju čime je nanesena direktna šteta budžetu KS od više stotina hiljada maraka.

Apsurdno je da se čelnici stranaka Trojke hvale kako su osigurali usvajanje zakona koje je Evropska komisija postavila kao uvjet da bi Bosna i Hercegovina mogla otvoriti pregovore o pristupanju Evropskoj uniji, a na nižim nivoima vlasti donesene zakone ne primjenjuju, potpuno obesmišljavajući vladavinu zakona.

Da naši “Evropljani” uopće ne razumiju šta je korupcija i kako se bori protiv nje, najslikovitije pokazuje postupak bivše direktorice KJKP “Rad”, koja je kreditna sredstva uzeta od Razvojne banke namijenjena za nabavku opreme putem UNDP-a, nenamjenski potrošila za nabavku nafte i to u iznosu od 374.126, 63 USD. Ovim prehrabrim “antikorupcijskim” poduhvatom se trenutno bavi Kantonalno tužilaštvo.

Koliko se Vlada KS bori protiv korupcije i za vladavinu prava, jednakost građana pred zakonom i pravnu državu u praksi pokazuje i odnos prema izvršenju pravosnažnih sudskih presuda nastalih po radnim sporovima sopstvenih uposlenika. Kanton Sarajevo je izgubio sve sporove po ovim radno-pravnim pitanjima na svim sudskim instancama, od Kantonalnog, preko Ustavnog, pa sve do Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu. Čak je u međuvremenu i kažnjen novčanom kaznom na Ustavnom sudu BiH zbog neprovođenja rješenja o izvršenju za 27 apelanata.

No, i pored svega navedenog, Vlada KS i dalje ne poštuje zakon, niti odluke sudova, te još uvijek pokušava izmisliti vanzakonska i vansudska rješenja, kako bi vršila isplate dugovanja po samo njima znanim prioritetima, odnosno štelama. Da apsurd bude veći, Vlada KS je poništila i odbacila jedini zakonit i pravedan model koji je predložila Stranka za BiH dok je bila dio kantonalne koalicije, a koji se odnosi na postepeno izvršenje ovih nagomilanih dugovanja u naredne 3 do 4 godine, u skladu sa Zakonom o izvršnom postupku. Dakle, bez vještački kreiranih „prioriteta“, odnosno štela za bilo koga i bez diskriminacije bilo koga. I dok Vlada KS spava po ovom pitanju, javni dug po ovom osnovu raste.

Kanton Sarajevo je zadužen za dodatnih 35 miliona eura za realizaciju projekta „Gradski prijevoz Sarajevo-dodatna sredstva“, a da ključni elemenat zaduživanja, visina kamatne stope, nije poznata nikome, ni Vladi KS, a ni Skupštini KS. Odluka je usvojena silom većine, a da ni oni koji su glasali za takvu odluku nisu znali koliko će ukupno novca Kanton Sarajevo vraćati, kao što ne znaju ni dan-danas. Nije potrebno biti stručnjak, pa da vam bude jasno kako se zaduživanja ne rade na jedan ovako amaterski način, kako je to u ovom slučaju napravljeno. Siguran sam da niti jedan od ministara, a ni zastupnika koji su za ovo glasali, takvo nešto ne bi napravili da su privatno uzimali kredit u banci. Ovdje to mogu jer se očigledno ne boje odgovornosti za svoje propuste.

Evropski primjer borbe protiv korupcije je i imenovanje v.d. direktora Kantonalne uprave za inspekcijske poslove. Iako je članom 4. Zakona o ministarskim vladinim i drugim imenovanjima FBiH propisano da se imenovanja na kraći period mogu vršiti najviše do tri mjeseca, te da se ne mogu ponoviti, Vlada KS je ovu veoma jasnu zakonsku odredbu prekršila te imenovala istu osobu 3-4 puta. Na isti “transparentan” i “zakonit” način je i bivša v.d. direktorica KJKP “Rad” imenovana 5-6 puta, u jednom trenutku čak i kao penzionerka.

Tek pravu poslasticu u evropskoj “borbi protiv korupcije” predstavlja sakrivanje finansijskog izvještaja vezanog za EXPO 2020. i tadašnje turističko putovanje prvaka Trojke u Dubai, inače omiljenu destinaciju pojedinih lidera. Put u Dubai je iskorišten za ličnu samopromociju “lidera”, a privreda KS od tog cirkusa nije imala ništa. Tek na uporno insistiranje i zahtjev opozicije, Skupština KS je usvojila zaključak da Ministarstvo privrede KS dostavi dokumentaciju o utrošku sredstava prilikom realizacije navedenog projekta. Taj izvještaj nikada nije dospio do zastupnika i vjerovatno nikada i neće.

Da li je to transparentnost kojom se stalno hvale lideri Trojke? Zašto se ne dostavi traženi izvještaj, da javnost ima uvid koliko su novca potrošili i u koje svrhe? Identična je situacija i sa rekonstrukcijom i izgradnjom tramvajske pruge. Niko ne zna koliko je novca do sada potrošeno i u koje svrhe. Niko ne zna koliko će još novca biti potrošeno i u koje svrhe, jer se ugovori s izvođačima kriju od javnosti. Da li su to evropski standardi o kojima nam prehrabro Forto govori?

Ako su ovo evropski standardi o kojima Forto govori, onda je vrijeme da dobro razmislimo da li nam je takva Evropa potrebna? Nas su učili da je Evropa nešto sasvim drugo. Da je to politički prostor u kome vlada red i zakon, te prostor u kome se vlada po zakonu. Da je to prostor u kome je vlada odgovorna za svoj rad pred svojim građanima i prostor u kome je vladanje transparentno. Transparentno pak znači da građani imaju uvid u rad onih koji vladaju i koje plaćaju.

Kanton Sarajevo po svim ovim parametrima to nije! Prema načinu vladanja koji provodi Trojka, Kanton Sarajevo je najsličniji nekoj afričkoj zemlji, samo što redovnije imamo vode i struje.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *